کربن روسیه سیستم توریست دریافت خبر

کربن: روسیه سیستم توریست دریافت خبر بین الملل

عربستان، هسته مرکزی وقوع تحولات بازار جهانی به سود اونس طلا و به ضرر شاخص دلار شد. درگیری های داخلی سعودی ها بعد از دستگیری شاهزادگان و مقامات بلندپایه این کشور

آژیر خطر در بازارها

آژیر خطر در بازارها

عبارات مهم : بازار

عربستان، هسته مرکزی وقوع تحولات بازار جهانی به سود اونس طلا و به ضرر شاخص دلار شد. درگیری های داخلی سعودی ها بعد از دستگیری شاهزادگان و مقامات بلندپایه این کشور به جرم فساد، با شلیک موشک های یمنی به سمت ریاض، به تنش های منطقه ای تبدیل شد. استعفای نخست وزیر لبنان بعد از مذاکرات وی با سران عربستان ، تنش های خاورمیانه را گسترده تر کرد. در ادامه، جبهه گیری های متفاوتی که پای کشور عزیزمان ایران و آمریکا را نیز به بحران عربستانی گشودند، سیگنال قدرتمندی را به بازار های جهانی ارسال کرد.

آژیر خطر در بازارها

سیاست های تنش آفرین عربستان، بی اطمینانی را به حسگر های سرمایه گذاران انتقال داد تا آنها به دنبال سرمایه گذاری روی ذخیره فرا ارزی که همواره اعتبار امنی بوده، به بازار طلا پناه بیاورند. اونس طلا مورد اقبال ریسک گریزی این روز ها قرار داده شد و پنج شنبه، ماکزیمم رشد سه ماه اخیر خود را در نوامبر تجربه کرد. قیمت جهانی نفت نیز به علت تنش های مرکز مهم نفت آسیا، به بیشینه خود در دو سال اخیر رسید.

علاوه بر تنش های عربستان، به تعویق افتادن اجرایی شدن طرح کم کردن مالیاتی ترامپ، شاخص دلار و بازار سهام را کاهشی کرد. طرح ترامپ پیش از این بازار های آمریکا را هیجان زده کرده بود و به تاخیر افتادن آن، هیجان منفی به سمت بازار ها و بازار دلار-محور گسیل کرد. بی اطمینانی های عربستانی و آمریکایی اسباب رشد تقاضا جهت سرمایه گذاری روی کالاها را رقم زدند. رشد «شاخص کالای بلومبرگ» از میل بازار ها به سرمایه گذاری روی کالاها در مقایسه با سرمایه گذاری ارزی حکایت داشت. این شاخص بعد از ماه مارس امسال میلادی به بیشترین میزان خود یعنی ۱۵/ ۸۸ واحد رسید. رشد این شاخص در روز های بی اطمینانی، تقویت قیمت نفت و طلا را به خوبی توجیه می کند.

عربستان، هسته مرکزی وقوع تحولات بازار جهانی به سود اونس طلا و به ضرر شاخص دلار شد. درگیری های داخلی سعودی ها بعد از دستگیری شاهزادگان و مقامات بلندپایه این کشور

چرخش حسگرهای بازار به سوی عربستان

اونس طلا بعد از افت سه شنبه، روز های چهارشنبه و پنج شنبه را افزایشی پشت سر گذاشت. ضعف دلار به مانند بالابر فلز زرد در این دو روز عمل کرد. تضعیف شاخص دلار باعث شد قیمت هر اونس طلا از میزان بسته شده است در آخر بازار سه شنبه یعنی قیمت ۱۲۷۷ دلار، تا آخر روز پنج شنبه به قیمت ۱۲۸۶ دلار برسد.

طلا در این دو روز رشد ۶۶/ ۰ درصدی را به ثبت رساند. تقویت اونس طلا تا جایی پیش رفت که بیشینه رشد ۳هفته اخیر را ثبت کرد و همچنین به ماکزیمم رشد ۳ماهه اخیر نیز دست یافت. تقویت طلا در درجه اول به زیاد کردن تنش های خاورمیانه با محوریت عربستان سعودی وابسته بود. زیاد کردن تقاضا جهت اوراق بهادار و طلا، روندی معمول در دوران بی اطمینانی جهانی هست. بی اطمینانی که در اتمسفر داخلی عربستان بعد از دستگیری مقامات رده بالای این کشور بعد از تشکیل کمیته ضدفساد به دستور شاهزاده قدرت یافته در این کشور ایجاد شده است بود، با جدال نظامی یمن همراه شد و پای کشور عزیزمان ایران و لبنان نیز به کشاکش ژئوپلیتیک باز شد.

اختلالات خاورمیانه بازار طلا را گرم کرد و دلار را از زین یکه تازی پایین انداخت. فایننشال تایمز، بلومبرگ و رویترز در روزهای گذشته گزارش های زیادی در ارتباط با نقش تنش های عربستان بر بازار های جهانی منتشر کرده اند که این امر بیانگر اهمیت تنش تازه خاورمیانه هست. تلاش عربستان جهت دور شدن از وابستگی اقتصادی به نفت و دلار و گرایش به زیاد کردن ذخایر طلا، این کشور را به اهرم مهمی جهت تاثیرگذاری بر قیمت اونس طلا در بحران های خاورمیانه تبدیل کرده هست. از طرفی رشد «شاخص کالای بلومبرگ» در روز های تشویش خاورمیانه ای، از زیاد کردن توجه سرمایه گذاران به کالاهایی مانند طلا و نفت حکایت می کند. این شاخص در طول چند روز گذشته به بیش از ۱۵/ ۸۸ واحد رسیده هست. زیاد کردن توجه مثبت به بازار طلا جز تنش های ژئوپلیتیک عربستان به افت شاخص دلار نیز مربوط می شد.

آژیر خطر در بازارها

شاخص دلار نسبت به سبد شش گانه ارز های مرسوم دنیا، کم کردن قابل توجهی در این دوره ۲ روزه تجربه کرد. به تعویق افتادن معرفی و به تبع آن اجرای طرح کم کردن مالیاتی ترامپ، مهم ترین عامل افت ارزش دلار بود. طرح کم کردن مالیات ترامپ که مالیات بعضی شرکت ها را از ۳۵ درصد به حدود ۲۰ درصد خواهد کاست، در آینده نگری های اخیر از سال ۲۰۱۹ به اجرا در خواهد آمد. این خبر به کام بازار سهام آمریکا و همچنین سرمایه گذاران اوراق دلار-محور خوش نیامد تا بازدهی اوراق دلاری، همگام با ارزش بازار سهام آمریکا تضعیف شود. خوش بینی که ترامپ با تکیه بر اجرایی شدن این طرح مالیاتی به جامعه اقتصادی وابسته به آمریکا انتقال یافته کرده بود، اثر مثبت خود را از شاخص دلار بعد گرفت و ارز آمریکایی را به عقب کشید تا طلا آزادانه افزایش کند.

سرایت تنش های عربستان به سراسر دنیا

عربستان، هسته مرکزی وقوع تحولات بازار جهانی به سود اونس طلا و به ضرر شاخص دلار شد. درگیری های داخلی سعودی ها بعد از دستگیری شاهزادگان و مقامات بلندپایه این کشور

ریسک های ژئوپلیتیک مربوط به عربستان، رادار سرمایه گذاران را به سمت طلا چرخاند. دیوید میگر، کارشناس بازار فلزات، در مصاحبه با بلومبرگ گفته است: «مسائل ژئوپلیتیک سعودی ها قیمت طلا را در آخر هفته اوج کشیده است». مقاله هفته گذشته فایننشال تایمز نیز با اشاره مستقیم به سیاست های بحران زای شاهزاده عربستان، افزایشی شدن ارزش طلا و نفت را از جمله تصویر العمل هایی بازار جهانی به این بی اطمینانی عنوان کرده بود. پادشاه آینده عربستان، شاهزاده محمد بن سلمان، چند روز گذشته فشار خود را جهت ابقا در صدر قدرت این کشور شروع کرد. او با تشکیل کمیته ضدفساد، بسیاری از سران مخالف خود را بازداشت کرد. در ادامه شلیک موشک از سمت یمن به سوی ریاض، تنش های داخلی را به ورای مرز های این کشور کشاند.

همزمان استعفای نخست وزیر لبنان بعد از مذاکرات وی با طرف عربستانی ، اوضاع خاورمیانه را پیچیده تر کرد. جبهه گیری آمریکا و عربستان علیه کشور عزیزمان ایران مساحت درگیری ها را در خاورمیانه زیاد کردن داد. قیمت جهانی نفت در پی بروز بی اطمینانی در مرکز مهم تولیدات نفتی دنیا، به بیشینه ۲ساله خود رسید تا سیگنال اهمیت این تنش به چهار گوشه دنیا مخابره شود. استمرار تنش ها و جبهه گیری های کشور های مختلف، همزمان با درگیری های عراق، سوریه و پدیده داعش، خاورمیانه را به کانون توجه بازار جهانی در این روز ها مبدل کرده هست. بی اطمینانی که از درون مرز های عربستان شروع شد و به سراسر دنیا سرایت کرد، شرایط را جهت اوج گرفتن ذخیره امنی مانند طلا مهیا کرده است.

آژیر خطر در بازارها

اهرم خاورمیانه ای بازار طلا

تنش های خاورمیانه سابقه برهم ریختن بازار های جهانی را در کارنامه خود دارد. آخرین تحولی که به واسطه خاورمیانه در بازار جهانی اونس طلا ایجاد شد، به قطع روابط کشور های عربی به سرکردگی عربستان، با قطر مربوط می شد. در آن وقت این تنش ژئوپلیتیک حول قطر (در کنار دلایل دیگر) طلا را به ذخیره محبوب آن دوره تبدیل کرده بود.

دینگ یائو، تحلیلگر «تینک مارکت» در لندن، شدت گرفتن تب اختلافات عربی را برابر با تقویت فلز زرد تا قیمت ۱۳۵۰ دلاری تخمین زده بود. اهمیت خاورمیانه جهت بازار های جهانی تا یک دهه گذشته زیاد به نفت مربوط می شد. ولی تغییرات سیاسی و اقتصادی که در طول دهه اخیر رخ داده اند، نقش جدیدی جز نفت خیز بودن این ناحیه استراتژیک، به سناریوی بازار جهانی افزوده هست. عصر تازه طلا در خاورمیانه از حدود یک دهه پیش شروع شد، یعنی زمانی که عربستان دست به زیاد کردن ذخایر طلای خود با شیب بیش از معمول زد.

گزارش سعودی ها به صندوق بین المللی پول از ۲برابر شدن ذخایر طلای این کشور در سال ۲۰۰۷ حکایت داشت. حجم طلای فیزیکی عربستان در این مدت از ۱۴۳ تن به ۹/ ۳۲۲ تن زیاد کردن یافته بود. آینده نگری صندوق بین المللی پول در آن دوره، نجوای ۲برابر شدن ذخیره طلای عربستان را در سال های اندکی بعد از سال ۲۰۰۷، به گوش می رساند. تخمین صحیحی از میزان طلای ذخیره شده است در عربستان موجود نیست، ولی بعضی منابع اقتصادی بین المللی، ذخیره طلای عربستان را حدود ۶۰۰ تن تخمین زده اند.

فاصله گیری از دلار و نفت به سمت طلا

بحران سقوط نفت از قیمت های ۱۰۰ دلاری، کشورهای خاورمیانه را به کمینه کردن نقش نفت در اقتصادشان ترغیب کرده هست. در عربستان حدود ۷۴ درصد از بودجه و ۴۵ درصد از تولید ناخالص داخلی، به نفت بسته هست. این میزان وابستگی به نفت بعد از بحران نفتی دهه ابتدایی قرن ۲۱، باعث شد تا کشور های این منطقه از جمله کشور عزیزمان ایران و عربستان، بسته های اقتصادی جهت خروج از وابستگی به نفت اجرا کنند.

وابستگی به نفت، وابستگی به دلار نیز محسوب می شود. کشور عزیزمان ایران ضمن کم کردن ذخایر ارزی دلاری خود، خرید اعتبار طلایی را نیز در دستور کار قرار داده بود. در آن سوی میدان، سعودی ها نیز ذخیره طلای فیزیکی را شروع کردند. تحلیلگران زیادی معتقدند روابط پیشین اقتصادی آمریکا و عربستان به قوت سابق استوار نیست. سفر اخیر هیات عربستانی به روسیه و توافق های نفتی این دو کشور نیز گمانه زنی ها را در خصوص دور شدن عربستان از حاکمیت دلار شدت یافتن کرد. هرچند روابط آمریکا و عربستان به این سادگی ها خدشه دار نخواهد شد، ولی تاثیر منفی بحران سال ۲۰۰۹-۲۰۰۷ آمریکا بر اقتصاد عربستان و مثال های بسیار زیاد دیگری که به ضرر سعودی ها تمام شده است اند، میل عربستان به کم کردن وابستگی به دلار را توجیه می کند.

امید های مالیاتی به بار ننشستند!

اجرای طرح مالیاتی دونالد ترامپ ممکن است تا سال ۲۰۱۹ به تعویق بیفتد. روز پنج شنبه بازار سهام منشتر شدن این اخبار، تصویر العمل کاهشی از خود بروز داد. سناتورهای جمهوری خواه، خواهان تاخیر در معرفی طرح مالیاتی شدند و حقوقدانان منزل احزاب آمریکا، راه را جهت به رای گذاشتن نسخه خودشان از طرح اصلاح مالیاتی هموار کردند. کلیت این اخبار به آن معنا است که تاخیر در معرفی طرح اصلاح مالیاتی، تصویب و اجرای آن را نیز به تعویق خواهد انداخت. بازار های جهانی پیش از این بهای طرح کم کردن مالیاتی ترامپ را پرداخته بودند. شاخص دلار یک ماه گذشته به دنبال خوش بینی های ناشی از اجرای این طرح تقویت شده است بود و اونس طلا نیز بالطبع به عقب رانده شده است بود.

خبر از تاخیر در کم کردن مالیات، این بار به ضرر دلار تمام شد و اونس طلا را پشتیبانی کرد. شرکت ها با برآورده نشدن انتظاراتشان که به کم کردن مالیات پرداختی ارزش از قیمت حدود ۳۵ درصدی به ۲۰ درصد معطوف شده است بود، تصویر العمل منفی به بازار سهام انتقال یافته کردند تا شاخص S&P ۵۰۰ بیش از یک درصد افت را تجربه کند. «داوجونز» و «نزدک» نیز به ترتیب ۴/ ۰ و ۶/ ۰ درصد افت کردند. بی اطمینانی در خاورمیانه از یک سو با تقویت طلا بر دلار فشار وارد کرده، بدبینی نسبت به آینده اقتصادی آمریکا با تعویق اجرای طرح کم کردن مالیاتی از سوی دیگر، شاخص دلار را کاهشی کرد.

واژه های کلیدی: بازار | آمریکا | اقتصادی | عربستان | آمریکایی | عربستان، | عربستانی | خاورمیانه | سرمایه گذار | دونالد ترامپ | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz